A virtuális valóság egy új világot nyit az idősebb generáció számára

A virtuális valóság egy új világot nyit az idősebb generáció számára

 

Képzeld el, hogy beutazhatod a világot – anélkül, hogy az utazással járó költségekkel vagy nehézségekkel kellene szembenézned. A virtuális valóság (VR) ezt teszi lehetővé. A VR segítségével csak a képzeleted szab határt annak, hogy mit tapasztalhatsz meg, és mindezt úgy, hogy ki sem kell lépned az otthonod kényelméből. Bár a VR kezdetben elsősorban a videojátékok világában terjedt el, mára a technológia előnyei messze túlszárnyalták ezt a területet. A lehetőségek szinte végtelenek, használják például kórházak sebészek képzésére, építészek terveznek vele épületeket, sőt, néhány rendező már filmeket is készít ezzel a technológiával.

 

A virtuális valóság azonban nemcsak a fiatalabb generációknak kínál lehetőségeket, hanem az idősek számára is lenyűgöző új utakat nyit meg. A VR kiváló eszköz lehet az idősek számára a társas kapcsolatok ápolására és olyan tevékenységekben való részvételre, amelyeket az öregedés folyamata nehezebbé tett.

 

Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) szerint az elszigeteltség és a magány komoly egészségügyi problémákhoz vezethet. Egy kutatás szerint a magány ugyanolyan káros lehet az egészségre, mint napi 15 cigaretta elszívása. A társas kapcsolatok hiánya továbbá hozzájárulhat:

 

  • az 50%-kal megnövekedett demencia-kockázathoz
  • a szívroham kockázatának 29%-os növekedéséhez
  • a stroke kockázatának 32%-os növekedéséhez

 

A virtuális valóság hatékony eszköznek bizonyult a magány enyhítésében, valamint az idősek mentális és fizikai jóllétének javításában.

 

Hogyan ismerkedjünk meg a virtuális valósággal?

 

A virtuális valóság teljes mértékű élvezetéhez speciális headsetekre van szükség, amelyek lehetővé teszik a teljesen magával ragadó élményt. A Meta Quest az egyik legnépszerűbb és legjobban értékelt VR márka. Ezek az önállóan működő headsetek nem igényelnek kábeleket, számítógépet vagy más külső eszközt, egyszerűen felveszed a headsetet, és máris készen állsz az élményekre. Az Infuze.hu csapata pedig készségesen és türelmesen segít mindenkinek, aki most ismerkedik a virtuális valóságban rejlő lehetőségekkel.

 

Ajánlott VR-alkalmazások idősek számára

 

A világ körbeutazásától kezdve a szórakoztató mozgásig számos VR-alkalmazás létezik, amelyeket az idősebb generáció is imádni fog. Az alábbiakban néhány kedvencet mutatunk be a Meta kínálatából.

 

  • Zen Zone

 

A Zen Zone pihentető élményeket kínál, többek között meditációs és relaxációs technikák vezetett gyakorlását. Emellett egy zen kertet is felfedezhetsz, ahol gereblyézheted a homokot, és élvezheted a körülötted lévő békét és nyugalmat. Ez az alkalmazás segíthet az időseknek a nyugtalanság leküzdésében és kellemes időtöltési lehetőséget biztosíthat.

 

  • Alcove

 

Az Alcove egy társas VR-élményt nyújt, amelyet kifejezetten családok számára terveztek. A headsetekkel bármikor készen állsz arra, hogy összegyűljetek barátokkal és családtagokkal. Legyen szó tengerpartról, havas hegycsúcsokról vagy akár közös városnézésről, az Alcove lehetővé teszi, hogy virtuálisan együtt fedezzétek fel a világot. Ez az alkalmazás remek eszköz a magány és az elszigeteltség elleni küzdelemhez, feltéve, hogy minden résztvevő rendelkezik VR-headsettel.

 

  • Wander

 

A Wander alkalmazás révén szinte teleportálhatsz – ha nem is fizikailag, de mentálisan biztosan. Azoknak az időseknek, akiknek a mozgékonysága korlátozott, a Wander lehetővé teszi, hogy világ körüli utazásokat tegyenek, például meglátogassák a Machu Picchut, a Kínai Nagy Falat vagy a Tádzs Mahalt. Ezen kívül az időben is visszautazhatnak, és láthatják, hogyan változtak egyes helyek az évek során.

 

  • National Geographic

 

A National Geographic VR egy másik utazási alkalmazás, amely nemcsak látni, hanem megélni is segít a világ csodáit. A National Geographic gyönyörű 360°-os videókat kínál, amelyekkel cápák között úszhatsz, gorillacsaládokat figyelhetsz meg, vagy más kultúrákról tanulhatsz. Azon idősek számára, akik kalandokra és új ismeretekre vágynak, ez a VR-élmény igazán lenyűgöző lehet.

 

A virtuális valóság előnyei idősek számára

 

Az idősebb generáció számára a virtuális valóság olyan ajtókat nyithat meg, amelyek máskülönben zárva maradnának. Lehetővé teszi, hogy eljussanak olyan utazási célpontokra, amelyek túl nehezen megközelíthetők vagy túl költségesek lennének. Összekötheti az embereket egy virtuális térben, akik akár különböző államokban vagy országokban élnek. Képes felidézni egy régi utazás emlékét vagy egy gyerekkori kedves helyet, úgy, ahogyan az akkoriban létezett.

 

A virtuális valóság nemcsak szórakoztató, hanem hatékony eszköz lehet a magány és az elszigeteltség leküzdésében is. Bíztató kutatások mutatják, hogy a virtuális valóság pozitív hatással lehet a demenciával élő emberekre. Sőt, egyre elterjedtebb terápiás eszközként használják az életminőség és a jólét javítására a demenciában szenvedők körében.

 

Itt az idő leszámolni azzal a tévhittel, hogy a VR a fiatalok világa, hiszen az idősebb generációnak is érdemes megismerkedni ezzel a folyamatosan fejlődő technológiával, mert az ő életükben is számos pozitív változást hozhat.

 

 

Forrás: https://www.sonidaseniorliving.com/virtual-reality-allows-seniors-to-experience-a-whole-new-world-right-at-their-fingertips/


Szólj hozzá